1. Czym jest Klimatyzacja

Klimatyzacja to nic innego jak techniczna obróbka powietrza poprzez jago uzdatnianie w celu osiągnięcia parametrów tzw. komfortu cieplnego. Komfort cieplny powoduje, że czujemy się przyjemnie i o to właśnie nam chodzi.

Parametry komfortu zależą od naszej aktywności, czyli od tego jaką pracę wykonujemy ale możemy założyć, że jest to średnio około 22ºC i 45% wilgotności.

Większości z nas klimatyzacja kojarzy się głównie z chłodem, tymczasem tak naprawdę dzisiejsze klimatyzatory są w stanie również powodować ruch powietrza w pomieszczeniach (funkcja wentylatora), osuszać powietrze z nadmiaru wilgoci, czasami nawilżać oraz służyć coraz częściej jako podstawowe źródło energooszczędnego ogrzewania.

2. Warunki pracy i instalacji klimatyzacji, właściwe użytkowanie

Często zastanawiamy się, czy w naszym domu lub lokalu można zamontować klimatyzację. Oczywiście zależy to od kilku czynników, ale nie zdarzyło się nam, abyśmy nie mogli zainstalować upragnionej klimatyzacji.

Miejsce montażu agregatu zewnętrznego to najczęściej ściana elewacji, dach, balkon, poziom terenu, garaż podziemny – musimy tylko pamiętać o odpowiednich odległościach od przegród budowlanych w celach serwisowych. Wybór miejsca zależy od ukierunkowania na strony świata, długości instalacji, estetyki czy również od zgody zarządcy nieruchomości.

Jednostki wewnętrzne montowane są zazwyczaj centralnie, aby mogły obsłużyć jak największą przestrzeń pomieszczeń.

Warto zauważyć, że dzisiejsze urządzenia klimatyzacyjne coraz częściej służą do ogrzewania, stąd producenci coraz więcej oferowanych rozwiązań dedykują pod tę właśnie funkcję. O ile kilka lat temu klimatyzatory typu Split czy Multi pracowały efektywnie w trybie grzania do max -5ºC, to obecnie możliwe jest zastosowanie urządzeń pracujących nawet do -25ºC.

Często słyszymy, że klimatyzacja powoduje zachorowania i jest siedliskiem bakterii i grzybów. To prawda. Jednak dzieje się tak, kiedy użytkownik nie przestrzega podstawowych zasad eksploatacji.

Podstawowym z nich jest utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu maksymalnie o 5-6ºC niższej od temperatury zewnętrznej. Pozwala to uniknąć tzw. szoku termicznego naszego organizmu, który w konsekwencji prowadzi do zachorowania.

Bardzo ważnym czynnikiem jest również właściwe i systematyczne konserwowanie klimatyzatora. Regularny serwis zapewnia utrzymanie w czystości lameli odbierających ciepło z powietrza wewnętrznego, filtrów poprzez pozbycie się szkodliwych dla zdrowia bakterii i grzybów oraz zapewnia właściwy przepływ powietrza przez jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną.

Jeżeli zadbamy o przestrzeganie tych zasad, z pewnością będziemy mogli cieszyć się z komfortu jaki daje klimatyzacja. Coraz bardziej skuteczne filtry w tym jonizatory, pozwalają utrzymywać czyste powietrze bez roztoczy, grzybów, wirusów oraz nieprzyjemnych zapachów.

Gorąco namawiamy Klientów do regularnego serwisowania klimatyzacji, aby służyła jak najdłużej nie wpływając negatywnie na zdrowie jej użytkowników.

3. Wybór Klimatyzacji

Wybierając rodzaj systemu klimatyzacji możemy obecnie rozróżnić następujące rozwiązania:

klimatyzatory typu split – pojedynczy układ agregat zewnętrzny – jednostka wewnętrzna- ................ klimatyzatory typu mulit split – jeden agregat zewnętrzny zasilający kilka jednostek wewnętrznych, zapewnia zachowanie estetyki na zewnątrz budynku ..........................klimatyzatory typu kasetonowego – jednostka wewnętrzna montowana do/w suficie, rozdzielająca powietrze po obwodzie w 4 strony.................... klimatyzatory typu kanałowego – najczęściej zabudowane całkowicie w suficie, zassysające i podające powietrze przez kratki wentylacyjne klimatyzatory typu konsola –  montaż na ścianie przy podłodze........................... - systemy VRV – systemy klimatyzacji umożliwiające uzyskiwanie dużych mocy chłodniczych oraz prowadzenie instalacji chłodniczej na znaczne odległości

Chętnie doradzimy i pomożemy Państwu w doborze właściwego rodzaju klimatyzacji. Czekamy na kontakt. Wspólnie lepiej podejmiemy decyzję.

4. Wymagania personelu, przedsiębiorców – nowe przepisy

Na podstawie obowiązujących przepisów, czynności polegające na instalacji, konserwacji, serwisowaniu, naprawie lub likwidacji stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych lub pomp ciepła wymagają od osoby wykonującej posiadanie stosownych uprawnień tj. posiadania ważnego Certyfikatu dla Personelu wydanego przez właściwy Urząd Dozoru Technicznego.

Dodatkowo firma, która dostarcza i instaluje urządzenie musi posiadać ważny Certyfikat dla Przedsiębiorcy mogącego prowadzić działalność w powyższym zakresie. Z instalacji naprawy lub likwidacji sporządzany jest protokół, który podpisuje uprawniona osoba dokonująca czynności.

Nasza firma posiada wszystkie aktualne uprawnienia w zakresie instalacji, konserwacji i serwisowania urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane.

5. Czy klimatyzacja to luksus ?

Powszechnie panuje takie przekonanie, jednak czasy się zmieniają i urządzenia klimatyzacyjne coraz częściej stanowią nie tylko standardowe wyposażenie lokali użytkowych, ale również budynków jednorodzinnych i mieszkań. Coraz wyższe temperatury latem oraz możliwość wykorzystania klimatyzacji do ogrzewania w okresach przejściowych, a także zimą, skłaniają co roku coraz większą liczbę osób do skorzystania z jej zalet.

Sprawdź ile będzie kosztowała klimatyzacja do Twojego pomieszczenia, biura lub budynku. Skontaktuj się z nami.

6. ... a ile to kosztuje?

Koszty klimatyzacji można podzielić na dwa rodzaje:

- inwestycyjne – tu wszystko zależy od wielkości klimatyzowanej powierzchni, co za tym idzie wielkości wymaganych mocy urządzeń, producenta, funkcji użytkowych, długości instalacji chłodniczej oraz miejsca montażu. Należy mieć na uwadze, że inwestycje w ekologiczne źródła ciepła jakim jest pompa ciepła (obecnie w zasadzie każdy klimatyzator jest również pompą ciepła), mogą być objęte dofinansowaniem z różnych programów np. UE lub samorządowych.

- eksploatacyjne – obecnie produkowane urządzenia posiadają klasy energetyczne od A do A+++ . Efektywność energetyczną określa się współczynnikami COP (grzanie) i EER (chłodzenie). Współczynniki określają stosunek uzyskanej energii ciepła/chłodu do zużytej energii elektrycznej. Obecnie urządzenia klimatyzacyjne w zależności od modelu i producenta osiągają współczynniki rzędu:

COP: 3,5 – 3,7

EER: 3,2 – 4,3

Koszty całościowe zależą od tego jak długo zamierzamy użytkować urządzenie, od jego mocy, izolacji termicznej budynku, temperatury zewnętrznej i cen energii. Doświadczenie pokazuje, że użytkowanie klimatyzacji dla pomieszczenia o powierzchni 30m2 w ciągu 8 godz. każdego dnia generuje koszt miesięczny w wysokości około 50 zł.